Skatejam i Klimpfjäll

19 juni, 2024

Skatejam i Klimpfjäll
Okej.
Så det var en spännande dag och kväll i onsdags. Varierande väder och med tanke på att vi hade bjudit in till uteaktiviteter så hoppades vi förstås på uppehåll. Uppehåll och till och med bitvis sol blev det! Så lyckat!
Ett femtiotal personer deltog på vårt gemensamma arrangemang med Midnight Light unga arrangörer och Bilda i Umeå.
Det skatades, hoppades, många barn ville lära sig att Dj:a och det intogs rediga portioner mat! Allt under en ganska molnfri himmel, runt oss på fotbollsplanen i Klimpfjäll så pågick många olika väder men just där vi befann oss så var det klart och fint!
Tack till alla deltagare, tack alla ni engagerade föräldrar och vuxna som tog med er barn från Dikanäs/Kittelfjäll❤️ Tack alla föräldrar som tog med sig barn från Kultsjödalen! Tack till KAK för lån av ramp och matlagningsutrustning, tack till Kiif för lån av toalett och sist men inte minst; TACK TILL ARVSFONDEN FÖR ATT VI KAN JOBBA MED KULTUR i Västerbottens fjällvärld & inland!
Tack till @patches_and_pins för helt FANTASTISKA priser till barnen 🛹 För en enskild ung individ som just lärt sig att manövrera en skateboard och lägger timmar, dagar, veckor och all ledig barmarksperiod som finns här uppe på att utveckla sin teknik så betyder det mycket att ”vinna” en ”riktig skateboard-grej”. Oavsett vad det är.
Tack till @djnorrland för ditt tålamod och för skön musik under kvällen!!
Tack till @midnightlightungaarrangorer för ert outtröttliga arbete för att stärka kulturen och för att ni hjälper till att göra den mer tillgänglig för alla!
Tack till @bildanord och Jonas för din orädsla att också inspirera, finnas och verka från vår del av Bästerbotten. Du är ett exempel på att det är lika långt från kusten till fjällen och inte är det avståndet som får lov att avgöra om barn i Kultsjödalen och Vojmådalen också tillgängliggörs möjligheten att åka skateboard.
Öppen ateljé under julmarknaden

Öppen ateljé under julmarknaden

Under julmarknadsdagen i Saxnäs 22 november så bjuder vår fantastiska residenskonstnär @karinefraimart in till Folkes Ateljé!

Ingången till ateljén ligger på baksidan mot huset, följ skylt / marschallerna 🕯️så hittar du rätt.

Tid: kl. 13-16

Stort tack till MC Coble & till Simon Gripenberg

Stort tack till MC Coble & till Simon Gripenberg

Stort tack till MC Coble & till Simon Gripenberg för era personliga, ärliga, intressanta och generösa konstnärspresentationer igår!

Vi fick höra om utanförskap, hot om våld, att inte känna sig hemma i sin kropp, vägen mot nytt liv, naturens kraft till vägen att må bra och se livet från ett annat perspektiv. Vi fick höra om klimatförändringen, att aktivt protestera och stå upp för sin åsikt, att byta karriärsval senare i livet och lite om hur det är att tillhöra den svensktalande minoriteten i Finland som kallas finlandssvenskar.

Dagen avslutades med en guidning i museet av tillresta besökande från Västernorrland!
Med oss på guidningen var också två studenter från @academyoffinearts_umea

EMMAS konstpedagogiska verkstad har kommit att bli en naturlig mötesplats och kompletterar residensverksamheten på Ricklundgården otroligt bra. EMMAS gör det möjligt för oss att arrangera utåtriktade aktiviteter och workshops även om alla ateljéer är upptagna. Det är inte alltid önskvärt för en konstnär boende hos oss att bjuda in till sin ateljé under pågående arbete, ej heller är vårt museum alltid lämpligt för olika publika arrangemang. Det är fint att inte behöva välja, vi kan både ha residensboende i alla ateljéer, guidade visningar i museet och aktiviteter på EMMAS som kräver en annan tillgänglighet och valfrihet i hur aktiviteterna utförs / genomförs eller behöver vara öppen!

Quizkamp

Quizkamp

Hallååå!
Dra ihop ett lag, möt upp, tävla genom hösten och ta chansen att vinna våran Quizkamp
3-5 personer i varje lag vill vi se, ingen är för ung eller för gammal för att vara med och innan quizstart så serverar vi en enklare hemlagad middag.

Vi behöver föranmälning till detta arrangemang senast onsdagen innan varje tillfälle till: info.ricklundgarden@gmail.com
Glöm inte att uppge eventuella allergier!
Går också att använda samma e-postadress om det uppstår frågor runt detta!

(Pga utrymmet så är det begränsat med plats så därför tillämpar vi ”först-till-kvarn-principen”).
Må bästa lag vinna!

V A R M T V Ä L K O M M E N nu på fredag för vårat 3:e Quiz ! ! ! !

Premiär för ”Den lilla Showen med det stora HJÄRTAT 2.0”

Premiär för ”Den lilla Showen med det stora HJÄRTAT 2.0”

Premiär för ”Den lilla Showen med det stora HJÄRTAT 2.0”, fredag 21 november kl. 20.00 på Marsfjäll Mountain Lodge!

Föreställning nr. 2, torsdag 27 november kl. 19.00 i Nöjesgården på Folkets Hus i Vilhelmina!

EMMAS konstpedagogiska verkstad och Arvsfondsprojektet KRAM bjuder in till föreställning; Den lilla Showen med det stora HJÄRTAT 2.0! Showen bjuder på personliga anekdoteter, inslag av sketcher, dansglädje och livemusik. Under ca. 2 timmar bjuds publiken på ett helhjärtat engagemang och ett stort mod hos samtliga som uppträder då hela gruppen är amatörer. Vår Show vill beröra och sprida glädje!

Konstföreläsning ”Fjällvärlden i konsten”

Konstföreläsning ”Fjällvärlden i konsten”

Så kul att så många kom för att ta del av @ivartorneus konstföreläsning ”Fjällvärlden i konsten” i lördags på Folkets Hus i Vilhelmina.

Vi som sedan tidigare lyssnat till honom blir aldrig less. Alltid får man lära sig något nytt och alltid är innehållet fyllt med överraskande nya uttryck och perspektiv.
Tack Ivar

Tack också till @bildanord och @vilhelminafolketshus för fint samarbete!!

Hej! Vad vill du göra?

  • ÅÅÅÅ streck MM streck DD

Kontakt