Kerstin Thörns bok; ”Kvinnor i Vilhelmina kommun”

5 juli, 2024

Under våra öppettider (som går att läsa om på vår hemsida) går Kerstin Thörns bok; ”Kvinnor i Vilhelmina kommun” köpa hos oss på Ricklundgården och betala både med swish och kort.

Text lånad av: Västerbotten förr & nu 

BOKSLÄPP KVINNOR I VILHELMINA!
Vi som jobbar med nättidskriften Västerbotten förr & nu är stolta och glada över att få fungera som bas för den unika och intressanta utgivningen av böcker om kvinnor i vårt län. Vi, Kerstin Thörn och medarbetare har nu givit ut fyra böcker; Kvinnor i Umeå, Sorsele och Storuman samt den bok om Kvinnor i Vilhelmina som är aktuell i dagarna med släpp och föredrag av författaren Kerstin Thörn klockan 13 den 10 juli under Nybyggarveckan i Vilhelmina, Tingssalen, Tingsgatan 1.
Boken går att beställa här:
och säljs också där böcker finns som till exempel vid Västerbottens museum, Ricklundgården i Saxnäs, Norgefarargården i Klimpfjäll, Hotell klimpfjäll, Kvinnohistoriskt museum i Umeå, Bildmuseet i Umeå, Bokcafé Pilgatan i Umeå, Skogs- och samemuseet i Lycksele, Lycksele Bokhandel och på många fler ställen.
Fler böcker är under produktion. Närmast på tur är en bok om Kvinnor i Dorotea kommun.
Upptäck kvinnornas avgörande roll i Vilhelmina kommuns historia. Denna fascinerande bok tar dig med på en resa genom Vilhelmina kommun och belyser de många kvinnor som har bidragit till att forma det samhälle vi känner idag. Genom att noggrant granska litteratur, arkivmaterial och intervjuer med efterlevande släktingar, presenteras en rik och varierad skildring av kvinnors liv och arbete.
Kvinnorna som lyfts fram är noggrant utvalda för att visa bredden och mångfalden av kvinnors arbetsinsatser. Här får du möta kvinnor som inte bara har skött sina familjer utan också varit verksamma inom områden som turism, utbildning, sjukvård, politik, renskötsel, jordbruk, handel, hantverk, konst, musik och kyrkan. Trots det begränsade formatet hoppas vi att dessa skildringar kan ge en inblick i kvinnornas målmedvetenhet och initiativförmåga.
Boken inleds med ett kapitel om Ricklundgården, en unik byggnad mitt i fjällvärlden. Därefter följer avsnitt om turism, hotell, offentliga institutioner som skola och sjukvård, politik samt olika näringsidkare. Hantverk, konst och musik har samlats i ett eget avsnitt, och avslutningsvis behandlas kyrkans betydelse. Varje huvudrubrik inleds med korta kulturhistoriska beskrivningar som sätter kvinnornas gärningar i ett större sammanhang.
I början av boken finner du en karta som visar de byar där de biograferade kvinnorna varit verksamma, samt en karta över institutioner och företag i Vilhelmina tätort där kvinnor har spelat en central roll. De korta biografierna som följer ger en djupare inblick i varje kvinnas liv, där bland annat faderns yrke nämns för att ge en bild av familjens sociala och ekonomiska position.
Boken belyser hur flickor och kvinnor inspirerades av sina mödrar och systrar, och hur de kämpade för att skaffa sig en egen försörjning och självständighet. Genom utbildning eller praktiskt arbete visade de prov på stor initiativrikedom och beslutsamhet.
Kvinnor i Vilhelmina kommun: En historisk översikt är inte bara en bok om historia, utan också en hyllning till de kvinnor vars liv och arbete har format Vilhelmina kommun. Låt dig inspireras av deras berättelser och upptäck den dolda historien om kvinnorna i Vilhelmina.
Quizkamp Fredag 3 oktober

Quizkamp Fredag 3 oktober

Kul att så många dök upp till vår Quizkamp som vi hade för två veckor sedan.

Fredag 3 oktober kl. 16.30 är det dags igen!
Dra ihop ett lag (det finns redan några som ivrigt tävlar) och kom och va med!

Föranmäl dig / ditt lag och om du vill äta middag med oss: info.ricklundgarden@gmail.com

Må bästa lag vinna!

Föreläsning med fantastiska konsthistorikern Ivar Tornéus.

Föreläsning med fantastiska konsthistorikern Ivar Tornéus.

Lördag 11 oktober kl. 14-16 har du chansen att lyssna till denna föreläsning / workshop med fantastiska konsthistorikern Ivar Tornéus.
Ivar var hos oss i Saxnäs förra året och nu finns chansen att ta del av detta igen eller för första gången, men denna gång i Vilhelmina på @vilhelminafolketshus

Gratis mot föranmälan, så scanna QR-koden eller gå in på www.bilda.nu för att anmäla dig.
För att förtydliga så är länken till anmälan även här
https://www.bilda.nu/…/fjallvarlden-i-konsten-510021

Detta är ett samarrangemang mellan Ricklundgården, @bildanord & @vilhelminafolketshus

~ FJÄLLVÄRLDEN I KONSTEN ~

Sent avhopp!

Sent avhopp!

Annexet ledigt 16-29 oktober

Skicka ditt CV och en beskrivning om varför just du vill komma hit och arbeta konstnärligt denna höst.
Skicka till: info.ricklundgarden@gmail.com

Dela gärna!

Quizkamp på EMMAS

Quizkamp på EMMAS

Hallååå!
Dra ihop ett lag, möt upp, tävla genom hösten och ta chansen att vinna våran Quizkamp
3-5 personer i varje lag vill vi se, ingen är för ung eller för gammal för att vara med och innan quizstart så serverar vi en enklare hemlagad middag.

Vi behöver föranmälning till detta arrangemang senast onsdagen innan varje tillfälle till: info.ricklundgarden@gmail.com
Glöm inte att uppge eventuella allergier!
Går också att använda samma e-postadress om det uppstår frågor runt detta!

(Pga utrymmet så är det begränsat med plats så därför tillämpar vi ”först-till-kvarn-principen”).
Må bästa lag vinna!

V A R M T V Ä L K O M M E N nu på fredag för vårat 1:a Quiz ! ! ! !

EMMAS eftermiddagsfika!

EMMAS eftermiddagsfika!

På onsdag startar vi upp med EMMAS eftermiddagsfika!

Om inget annat aviseras så är EMMAS öppet för allmänheten onsdagar kl. 13-15, med varierande kulturella inslag.

Välkommen liten som stor, ung som gammal.

Hoppas vi ses!

Hej! Vad vill du göra?

  • ÅÅÅÅ streck MM streck DD

Kontakt