Igår på EMMAS:

14 oktober, 2022

Artist talk Jan Philip

Igår på EMMAS:
Artist talk av och med Jan Philip Scheibe

Tack till både ung och gammal som deltog hos oss igår. Att få fylla vårt samlingsutrymme en förmiddag mitt i veckan där aktiviteten handlar om konstnärskap och professionell konst – det känns mer än fint!
Jan Philip höll en intressant, tankeväckande, historisk och bitvis glimrande komiskt presentation igår, och för det är vi så tacksamma!
Stort tack @jan_philip_scheibe 🧡

Vi kommer fortsätta jobba med konstpedagogik men vi kommer också att fortsätta bjuda in lokalbefolkning och allmänhet till olika aktiviteter och evenemang. Ibland kan det handla om att lära sig väva sitt eget snöre, ibland kan det vara att träffa professionella konstnärer från andra delar av världen! 🌍

Från ett vindstilla Saxnäs en ljuvlig fredagsmorgon och med solen försiktigt lysandes in genom fönstret önskar vi dig en fin helg!

Konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins

Konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins

På onsdag kl. 09 – 09.45 är det konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins, våra nu boende konstnärer i Folkes Ateljé.
Bägge två kommer från USA så presentationen kommer att vara på engelska.
Från kl. 08.30 – 10.00 samma dag är det också våfflor som vanligt.

Varmt välkomna!

Det övas och det övas.

Det övas och det övas.

Det övas och det övas.
22 maj har vi en körkonsert med livemusik i Saxnäs Kyrka!

På bilden syns en del av den grupp som är med. Fler än alla flitiga som utgör fotot kommer att vara med på själva konserten.

Det här är en av alla de aktiviteter som vi jobbat och jobbar med i Arvsfondsprojektet KRAM.

Boka in fredag 22 maj kl. 18.00 för då blir det musik!

Ansökningar till vårt residens

Ansökningar till vårt residens

Tack för alla ansökningar till vårt residens. Vi är så glada och tacksamma för all respons och er vilja att arbeta och bo på Ricklundgården.
Många av er har sökt samma månader / perioder så därför håller vi ansökan öppen fram till 13 april för följande månader;
Folkes Ateljé – december, januari
Annexet – november, december
Skrivarstugan – februari, mars, oktober

DROP-IN i museet

DROP-IN i museet

Nu på torsdag på Ricklundgården!
DROP-IN i museet mellan kl. 10-14.

75kr / person
Endast kort & Swish!

V Ä L K O M N A ! ! ! !

ALLA RÖSTER RÄKNAS

ALLA RÖSTER RÄKNAS

Som bilden säger;
ALLA RÖSTER RÄKNAS 🎶

KÖRKONSERT med LIVEMUSIK!
Saxnäs Kyrka -22 maj-
Kl. 18.00.

Välkommen liten som stor!