EMMAS i Vilhelmina

27 oktober, 2022

Jan Philip Scheibe och EMMAS i Vilhelmina
Så igår var det alltså dags för oss att ta EMMAS lite till Vilhelmina, och sagt och gjort så styrde vi kosan mot våra samarbetspartners på @wilhelmina_fritidsgard 🥰
Väl där väntade 7 förväntansfulla och härliga barn. Men för alla som skapat något riktigt briljant någon gång, vet att det händer inte med tom mage så det första vi gjorde var att få i oss lite mat inför det stora uppdraget.
Mätta å belåtna gick vi mot väl utvald plats och där började ett intensivt och koncentrat lagarbete som resulterade i en fantastisk tredimensionell skapelse – barnens egna konstverk! ⭐️
Vi vill tacka såklart UG i Vilhelmina och personal och fantastiska barn, vi vill tacka @vilhelminafolketshus för lån av plats, belysning och för att ni är så bra, STORT, STORT TACK än en gång @jan_philip_scheibe som på ett utmärkt sätt vägleder och inspirerar barnen att våga göra saker som dem förut aldrig gjort. @jan_philip_scheibe är en fantastisk konstnär men också en utmärkt förebild som vi är mycket stolta av att ha hos oss på Ricklundgården!!
Har du vägarna förbi Folkets Hus så ta en titt på denna magnifika form som skapades igår. Med barnen, till barnen och för allas våra barn. Konst är för alla och vi håller tummar och tår att konsten invid skateboardrampen nu får stå orörd så att så många som möjligt har chansen att få se!
Till dig, till varje barn som var med igår; Var stolt! ♥️

Jan Philip Scheibe och EMMAS i Vilhelmina

ÖPPEN INBJUDAN – Medskapare till ”Den lilla showen med det stora hjärtat 2.0”

ÖPPEN INBJUDAN – Medskapare till ”Den lilla showen med det stora hjärtat 2.0”

Är du kreativ, gillar att jobba och göra saker tillsammans med andra, kan tänka dig att kanske stå på scen samt att skapa innehåll så hör gärna av dig till oss senast 28 februari till:
emmassaxnas@gmail.com

OBS! Tidigare erfarenhet är inte nödvändigt. Är du blyg och känner att detta är utanför din comfortzone så är det helt okej ändå, vi gör det här tillsammans och det behövs hjälp i alla former!

Kolla mer här på vår hemsida eller håll utkik efter affischer där affischer brukar finnas.

(Bara för att förtydliga: Detta är ett frivilligt engagemang och deltagande i en del av vårt Arvsfondsprojektet så det utgår inget arvode eller lön).
Detta är en del vårt riktade arbete till pensionärer, daglediga och givetvis andra vuxna som kan tänkas att göra detta med den redan existerande revygrupp som första gången uppträdde 10 januari.

Fiskekultur

Fiskekultur

Nästa måndag på EMMAS då blir det fiskekultur

Kom och hör Jonathan berätta om äventyr på häftiga platser, alltid med fisk i fokus.

Vi kommer att servera pizza, föranmälan för detta krävs senast 13 februari till: emmassaxnas@gmail.com
Självkostnadspris; 75kr vuxen, 55kr barn.

Ung som gammal välkommen!
Start kl. 17.30.

Eftermiddagsfika

Eftermiddagsfika

Nu på torsdag blir det premiär för våra Eftermiddagsfika-stunder!
Förutom fika så kommer dessa tider även innehålla kulturella inslag, det kommer naturligtvis att variera beroende på säsong, vad vi annars jobbar med pedagogiskt eller vilka konstnärer som arbetar i vårt residens.

Håll koll i våra kanaler! Konstnärspresentationer och liknande aviserar vi separat men så långt det är möjligt så är tanken att även dessa ska vara på torsdagar.

Hoppas vi ses 13 februari!

Avbokning i vår Annex- ateljé

Avbokning i vår Annex- ateljé

Vi har fått en avbokning i vår Annex – ateljé i april, ja saker kan ju uppstå och förhinder kan det bli.

Annex Ateljén ledigt 1-14 april. Kostnaden är 3000 kronor.

Fyll i vårt ansökningsformulär och skicka in din ansökan så snart som möjligt och berätta lite kort varför just du vill jobba i vårt residens under dessa tider.

Stort TACK till Marieke & Madelen

Stort TACK till Marieke & Madelen

Stort TACK till Marieke & Madelen för den öppna ateljén ni båda bjöd in till igår!
Det kan inte bli för mycket av det goda samtalet och den förunderliga, fantastiska konsten!

Tack till alla som kom och gjorde kvällen innehållsrik med tankar, funderingar och dialog

Låt snön nu åter dala ner och trevlig helg!

Hej! Vad vill du göra?

  • ÅÅÅÅ streck MM streck DD

Kontakt