Ändring i öppettider

16 augusti, 2021

Höst

Onsdag 18/8 och lördag 28/8 är Ricklundgården och museet stängt.
Sista dagen för drop-in denna sommar är alltså fredag 27/8 mellan kl. 12-15 så passa på att göra ett besök hos oss då!

Vi känner en svag antydning till höst i luften nu, vilket faktiskt inte känns så jobbigt eftersom det har varit en fantastisk sommar och vi önskar att tacka alla som varit på besök hos oss från när och fjärran! 🙏🏼♥️ Vi har verkligen världens gulligaste och roligaste besökare och det är vi mycket tacksamma för!

Efter att sommarsäsongen tagit slut så går det såklart att boka guidade visningar ändå, lättast gör du det genom att skicka ett mail till mailadressen som står angiven på vår hemsida!
MEN, nu är ju inte sommaren helt över än så fortsätt att njuta lite härlig augustisol och sensommarregn!

Öppettider för museet under jul & nyår

Öppettider för museet under jul & nyår

16, 17, 18 december
~ efter förfrågan via mail (en dag innan)

22 december
~ Drop in i museet kl. 12 – 15

29 december
~ Drop in i museet kl. 12 – 15

5, 7, 8, 9 januari
~ efter förfrågan via mail (en dag innan)

Förutom de dagar vi har öppet för ”Drop in” i museet så önskar vi alla förfrågningar som rör besök i museet till: info.ricklundgarden@gmail.com
[ För alla frågor rörande guidningar och museet så behöver vi att du kontaktar oss dagen innan önskat besök ] – TACK!

Från och med 12 / 1 gäller som vanligt; visningar / guidningar sker året runt efter förfrågningar på vår mail, i anslutning till våra ordinarie öppettider. Läs mer på vår hemsida under fliken ”Kontakt / Öppettider”.

ÖPPET HUS med Palle Dahlstedt

ÖPPET HUS med Palle Dahlstedt

Varmt välkommen på ÖPPET HUS med Palle Dahlstedt

När: Torsdag 18 december
Tid: Kl. 18 – 20
Vart: Folkes Ateljé uppe vid Ricklundgården

Quizkampen

Quizkampen

Vi vill rikta ett STORT TACK till alla som denna höst medverkat i vår Quizkamp! 🌟
Det har varit välbesökta och fullsatta fredagar inne hos oss på EMMAS, för det är vi mycket tacksamma och glada. Det är så kul att det kommer folk när vi drar igång grejer, det är hela meningen med allt! Tack!

Ett stort tack också till våra fantastiska prisgivare denna omgång, 5 säckar ved har vi fått från Stalon Ved & 5 biobiljetter gavs hjärtligt till oss från @vilhelminafolketshus

Trumvirvel!!!!!
Å höstens vinnare på 1:a plats: Lag Kullen!
Vinnare på 2:a plats: Lag Järngänget!
🌟🌟🌟
STORT GRATTIS allihopa och väl kämpat av både stora och små!

Vi får se om Quizkampen gör comeback efter nyår men efter vår väl noga genomförda marknadsundersökning så var resultatet övervägande för en fortsättning!

Ha en fin helg och ta hand om dig själv och varandra, nu väntas både Lucia och 3:e advent!
/ Personalen på Ricklundgården & EMMAS

KULTUR ÄR FÖR ALLA ! ! !

KULTUR ÄR FÖR ALLA ! ! !

EMMAS konstpedagogiska verkstad i Saxnäs med Arvsfonden projekt ~KRAM~ har under hösten arbetat med SFI i Vilhelmina.

Vår kollega Kristoffer tillsammans med sin deltargrupp bjöd på uppträdande på Åsbacka äldreboende! ❤️

Stort tack för fint samarbete alla inblandade, fantastiska insatser! 🌟
KULTUR ÄR FÖR ALLA ! ! !

/ Personalen på Ricklundgården & EMMAS

Välkommen till oss imorgon torsdag på EMMAS

Välkommen till oss imorgon torsdag på EMMAS från kl. 08.30.
Som vanligt kommer det finnas fika och något värmande i koppen.
Från kl. 9 ska vi får höra Fredrik Elg berätta;

Fredrik Elgh är läkare och professor i virussjukdomar. Han ger ut den kulturhistoriska nättidskriften Västerbotten förr & nu och skriver just nu på en bok om konstnären Kjell Rosén. Boken tänker han slutföra under sin vistelse vid Ricklundgården nu i december.
Kjell Rosén beskriver det västerbottniska landskapet och särskilt fjällen i klara, lysande färger. Färglyriker och naturlyriker var begrepp som han beskrevs med under sin verksamma tid. Kjell Rosén var också en mycket framgångsrik porträttmålare. Han beskrivs idag som en av västerbottenskonstens tidiga pionjärer och som den västerbottenkolorist han är.
Kjell Rosén var bekant med Emma & Folke Ricklund och besökte Ricklundgården flera gånger. Ett litet självporträtt hänger i salen på nedervåningen där.

Gå gärna in och kolla 👇🏼
https://nattidskriftenvasterbotten.se/

Artikel om Kjell Rosén: https://x.gd/YwgcX

Hoppas vi ses imorgon och dela gärna inlägget så fler kan ta del av informationen.
Ha en fortsatt fin dag!

Hej! Vad vill du göra?

  • ÅÅÅÅ streck MM streck DD

Kontakt