Hilda Lindström, konstnär och grafiker

25 november, 2020

Hilda Lindström
Presenterar stolt Hilda Lindström, konstnär och grafiker från Falun.
Hilda har pluggat 6 år fri konst på konsthögskolan i Wrocław i Polen. I tillägg till det har hon studerat ljudinteraktion och fotografisk historia på Konstfack.
När Hilda inte bor i Saxnäs på Ricklundgården så bor och jobbar hon i Stockholm, bland annat som sekreterare i grafiska sällskapet, hon är också avdelningsansvarig på grafiken på KKV i Stockholm och sist men inte minst arbetar hon som konstpedagog.
Under sin vistelse har Hilda arbetat mycket med ljus & mörker.
”I Folkes ateljé var det lätt att bygga upp ett mörkerrum och ett belysningsrum. Jag har experimenterat och spelat in performance, tryckt grafik med cyanotopi, gjort screentryck samt fotat och filmat massor till kommande projekt. Det har varit fantastiskt att bo och jobba i den här ateljén som är ypperligt byggd och tillpassad för att jag som konstnär ska kunna vara kreativ. Fint att känna att Folke och Emma värnat så mycket om en konstnärs behov, både arbetsmässigt och privat”.
Konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins

Konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins

På onsdag kl. 09 – 09.45 är det konstnärspresentation med Roxanne Everett och Trapper Robbins, våra nu boende konstnärer i Folkes Ateljé.
Bägge två kommer från USA så presentationen kommer att vara på engelska.
Från kl. 08.30 – 10.00 samma dag är det också våfflor som vanligt.

Varmt välkomna!

Det övas och det övas.

Det övas och det övas.

Det övas och det övas.
22 maj har vi en körkonsert med livemusik i Saxnäs Kyrka!

På bilden syns en del av den grupp som är med. Fler än alla flitiga som utgör fotot kommer att vara med på själva konserten.

Det här är en av alla de aktiviteter som vi jobbat och jobbar med i Arvsfondsprojektet KRAM.

Boka in fredag 22 maj kl. 18.00 för då blir det musik!

Ansökningar till vårt residens

Ansökningar till vårt residens

Tack för alla ansökningar till vårt residens. Vi är så glada och tacksamma för all respons och er vilja att arbeta och bo på Ricklundgården.
Många av er har sökt samma månader / perioder så därför håller vi ansökan öppen fram till 13 april för följande månader;
Folkes Ateljé – december, januari
Annexet – november, december
Skrivarstugan – februari, mars, oktober

DROP-IN i museet

DROP-IN i museet

Nu på torsdag på Ricklundgården!
DROP-IN i museet mellan kl. 10-14.

75kr / person
Endast kort & Swish!

V Ä L K O M N A ! ! ! !

ALLA RÖSTER RÄKNAS

ALLA RÖSTER RÄKNAS

Som bilden säger;
ALLA RÖSTER RÄKNAS 🎶

KÖRKONSERT med LIVEMUSIK!
Saxnäs Kyrka -22 maj-
Kl. 18.00.

Välkommen liten som stor!